Інструкція по роботі з комерційними документами (налаштування підписання)


Для налаштування підпису окремої процедури проводити не потрібно. Усі налаштування та додавання файлового ключа здійснюються при першому підписанні.

1 Створення, підписання та відправка комерційного документа

Розглянемо приклад створення комерційного документу на web-платформі (його можливо створити «з нуля» або на підставі іншого документу):

 • Для створення комерційного документу «з нуля» потрібно натиснути кнопку «Створити» та вибрати зі списку комерційний документ, наприклад «Видаткову накладну»

../_images/dodavannyu_klyuchiv024.png
 • Для створення комерційного документу на підставі іншого документу потрібно перейти в документ-підставу, при перегляді якого в верхній частині єкрану буде представлений запропонований перелік документів, які можливо створити на основі розглядаємого документу

../_images/dodavannyu_klyuchiv025.png

Розглянемо приклад на основі «Видаткової накладної»

 1. Для відправки комерційного документа необхідно створити комерційний документ: відкрийте необхідний документ та в доступному списку документів для створення натисніть “Видаткова накладна”:

../_images/dodavannyu_klyuchiv6.png
 1. Заповнити всі обовʼязкові поля комерційного документа, які позначені червоною зірочкою *, наприклад «Номер документа» є обов’язковим полем:

../_images/dodavannyu_klyuchiv026.png
 1. Обовʼязково «Зберегти» необхідний документ

 2. Натиснути кнопку «Підписати»

../_images/dodavannyu_klyuchiv_07n.png

Попередження

При роботі з контрагентом ТМ «АТБ» активні додаткові перевірки на:
 • захищеність носія підпису: доступними способами підписання є «Token», «Гряда» та «Cloud»;

 • наявність посади підписанта: КЕП має містити в собі інформацію про посаду підписанта:

../_images/atb_check_001.png

Винятком для цих перевірок є водії «Перевізників» в сервісі «Е-ТТН» (на роль водія ці перевірки не розповсюджуються).

Після ініціалізації бібліотеки підписання, система надасть можливість додати файловий ключ. При першому підписанні у модальному вікні потрібно обрати файл (1), ввести пароль (2) та натиснути «Зчитати» (3) ключ для підписання:

../_images/file1.png

Підказка

Види файлів електронно-цифрового підпису:

Якщо Ви використовуєте ключі від АЦСК «Україна», файли підписів секретних ключів мають розширення .ZS2 і наступні значення в іменах файлів:

 • Директор «DS»

 • Бухгалтер «BS»

 • Співробітник «SS»

 • Печатка «S»

 • Шифрування «C»

 • Універсальний ключ печатки і шифрування «U»

Якщо Ви використовуєте ключі від АЦСК “ПриватБанк”, файли підписів секретних ключів мають розширення .jks. Якщо Ви використовуєте ключі від будь-яких інших АЦСК, файли підписів секретних ключів мають найменування Key-6.dat.

../_images/file2.png

При успішному додаванні ключа автоматично відобразиться особа, від імені якої буде здійснено підписання. У користувача може бути додано кілька ключів - для вибору потрібного для здійснення операції підписання потрібно проставити відмітку лівою кнопкою миші і натиснути «Підписати»:

../_images/file3.gif

При всіх подальших підписаннях під час цієї сесії (до виходу з платформи «EDI NETWORK») форма підписання відкривається з вибраними останнього разу і готовими до підписанням ЕЦП (за умови валідності ключа та можливості підписання):

../_images/file7.gif

Попередження

Якщо підписання цим ключем вже було здійснено або знайдена невідповідність даних ЄДРПОУ/ІПН (перевірка), то підписання блокується, а користувачу виводиться відповідне повідомлення:

../_images/file6.png

Додатково в вікні підписання можливо натиснути «Детальніше» для того, щоб переглянути інформацію про підписанта. За допомогою кнопки з іконкою смітничка (del_key) можливо видалити помилкові ключі.

Останній обраний Вами тип підписання запам’ятовується платформою і автоматично обирається при наступному підписанні. Також при застосуванні файлового ключа при повторному підписанні на рівні сесії потрібно вводити лише пароль для обраного ключа:

../_images/file4.png ../_images/file5.png

Після підписання документу інформація щодо підписанта відображається в блоці «Дані про підписантів». Для відправки документу необхідно натинути на кнопку «Відправити».

../_images/dodavannyu_klyuchiv_05n.png ../_images/dodavannyu_klyuchiv_06n.png

Комерційний документ додається в папку «Вихідні»:

../_images/dodavannyu_klyuchiv023.png

2 Робота з вхідним комерційним документом

2.1 Підписання комерційних документів (COMDOC)

Одержувачу необхідно:

 1. Відкрити папку «Вхідні»

 2. Вибрати необхідний документ

../_images/dodavannyu_klyuchiv_11n.png

Вхідний документ потребує підписання (при перегляді документу тікети на схемі — «не активні»)

../_images/dodavannyu_klyuchiv_12n.png
 1. Натиснути кнопку «Підписати і відправити у відповідь»

 2. Додати ключ для підписання (за необхідністю)

 3. «Підписати» комерційний документ

Важливо

Після натискання кнопки «Підписати та відправити у відповідь» комерційний документ відразу відправляється одержувачу без можливості редагування документа

Після відправки наступний тікет в схемі документообігу стане «активним», користувачу стає доступна функція створення Запиту на анулювання.

../_images/dodavannyu_klyuchiv_13n.png

2.2 Відкликання підпису комерційних документів (COMDOC)

Відправлені комерційні документи (COMDOC) можуть бути відкликані («Відкликання підпису» - COMDOC_021 квитанція №14). Відкликання використовується при помилковій відправці документа. Відкликати комерційний документ (COMDOC) може лише Відправник за умови, що Отримувач ще не підписав документ (COMDOC). Функціонал доступний для інтегрованих користувачів (API) та з web. «Відкликання підпису» на web-платформі активується відповідною кнопкою з випадаючого списку «Додаткові дії»:

../_images/comdoc_revoke_005.png

«Відкликання підпису» здійснюється за допомогою КЕП. Перед здійсненням підписання спочатку потрібно обрати дату відкликання, ввести текст причини відкликання і «Перейти до зчитування КЕП»:

../_images/comdoc_revoke_004.png

Після чого відкриється форма для вибору КЕП для підписання:

../_images/comdoc_sign.png

Після підписання документ змінює свій статус на «Підпис відкликано», відображається вказана причина, а дія Відкликання підпису також відображається, якщо натиснути кнопку «Переглянути підписи»:

../_images/comdoc_revoke_006.png

Документообіг завершено.

2.3 Відмова від підписання комерційних документів (COMDOC)

«Відмова від підписання» (COMDOC_021 квитанція №13) формується у відповідь на підписаний з однієї сторони (в статусі «Очікує на підписання отримувачем») комерційний документ в тому випадку, коли документ неправильно оформлений, наприклад, невірно вказані дані в полях документа.

Для відмови від підписання потрібно натиснути на кнопку «Відмова від підписання» з випадаючого списку «Додаткові дії»:

../_images/comdoc_reject_005.png

Відмова від підписання підтверджується за допомогою КЕП. Перед здійсненням підписання спочатку потрібно обрати дату відмови, ввести текст причини відмови і «Перейти до зчитування КЕП»:

../_images/comdoc_reject_004.png

Після чого відкриється форма для вибору КЕП для підписання:

../_images/comdoc_sign.png

Після підписання змінюється статус документа на «Відмовлено в підписанні», відображається вказана причина відмови, а дія про відмові від підписання також відображається, якщо натиснути кнопку «Переглянути підписи»:

../_images/comdoc_reject_006.png

Документообіг завершено.

2.4 Анулювання підписаних комерційних документів (COMDOC)

Анулювання здійснюється над підписаним з обох сторін комерційним документом (COMDOC). Сторона ініціатор відкриває «Вхідний» або «Вихідний» документ та формує через кнопку «Запит на анулювання» COMDOC_019 (квитанція №11) з випадаючого списку «Додаткові дії»:

../_images/comdoc_repeal_011.png

Запит на анулювання підтверджується КЕП. Перед здійсненням підписання (процес описаний в окремому розділі інструкції) спочатку потрібно обрати дати документа та анулювання, обов’язково ввести текст причини анулювання і «Перейти до зчитування КЕП»:

../_images/comdoc_repeal_010.png

Після чого відкриється форма для вибору КЕП для підписання:

../_images/comdoc_sign.png

Після підписання змінюється статус документа на «Надіслано запит на анулювання», відображається вказана причина анулювання, а дія про надсилання запиту на анулювання також відображається, якщо натиснути кнопку «Переглянути підписи»:

../_images/comdoc_repeal_012.png

Для завершення документообігу документ потребує підтвердження з боку Вашого контрагента (відхилення Запиту на анулювання доступне для контрагентів мережі «АТБ»)!

2.4.1 Підтвердження запиту на анулювання комерційного документа (COMDOC)

Після того, як компанія-ініціатор створила «Запит на анулювання» документ змінює свій статус на «Надіслано запит на анулювання» і в журналі такий документ відмічений інформаційною іконкою info2:

../_images/comdoc_repeal_013.png

Для того, щоб «прийняти анулювання» (створити COMDOC_019 (квитанція №12)) отримувачу «запиту на анулювання» (є квитанція №11) потрібно відкрити комерційний документ і натиснути «Підтвердити запит на анулювання»:

../_images/comdoc_repeal_accept_009.png

Примітка

Функціонал також доступний і для інтегрованих користувачів (API).

Після чого відкриється форма для вибору КЕП для підписання:

../_images/comdoc_sign.png

Після підписання змінюється статус документа на «Анульовано», якщо натиснути кнопку «Переглянути підписи», то там відображається весь список дій, що потребували підписання:

../_images/comdoc_repeal_accept_010.png

Документообіг завершено.

2.4.2 Відмова від анулювання комерційних документів (COMDOC)

Після того, як компанія-ініціатор створила «Запит на анулювання» документ змінює свій статус на «Надіслано запит на анулювання» і в журналі такий документ відмічений інформаційною іконкою info2:

../_images/comdoc_repeal_013.png

Для того, щоб «відхилити анулювання» (створити COMDOC_021 (квитанція №15)) отримувачу «запиту на анулювання» (є квитанція №11) потрібно відкрити комерційний документ і в «Додаткові дії» натиснути «Відхилити запит на анулювання»:

../_images/comdoc_repeal_reject_005.png

Примітка

Функціонал також доступний і для інтегрованих користувачів (API).

Для здійснення «Відмови від анулювання» обов’язково потрібно вказати причину відмови (процес не потребує підписання) та «Відправити»:

../_images/comdoc_repeal_reject_002.png

Після чого документ змінює свій статус на «Підписано двома сторонами», відображається останній актуальний коментар:

../_images/comdoc_repeal_reject_006.png

Кількість «запитів на анулювання» та «відмов від анулювання» не обмежується.


Контакти

Служба сервісної підтримки: support@edin.ua